Gdy sięgamy po lekturę Pisma Świętego to zdecydowanie Stary Testament jest dla nas o wiele trudniejszy do zrozumienia, zarówno pod względem literackim, kompozycyjnym jak i kulturowym, a z drugiej zaś strony - nieodzowny, by prawidłowo zrozumieć Nowy Testament i zamysł Jezusa Chrystusa. Aby nieco pomóc przeciętnym czytelnikom niemającym z teologią nic wspólnego, napisano już wiele komentarzy, rozważań, kluczy, które mają na celu szersze zobrazowanie tych historii, a co za tym idzie, zrozumienie. W dzisiejszych czasach biblijne historie przedstawiane są nawet w formie bajek, filmów czy seriali, tak, aby jeszcze lepiej móc wyobrazić sobie, jak mogli żyć ludzie tamtych czasów. Jak przeżywali swoją codzienność? Co mogli czuć? Z czym się mierzyli wewnętrznie? Myślę, że między innymi takimi kategoriami kierowała się autorka powieści Dwie siostry, Anna Pliś, pisząc książkę w nawiązaniu do kobiet Starego Testamentu. Wykorzystując swoją biblijną wiedzę i pasję do literatury, słowa stworzyła dla nas opowieść, która pozwala spojrzeć na historię Lei, Racheli i Jakuba - ich oczami. Widząc to przez pryzmat emocji głównych bohaterów: ich wewnętrznej szarpaniny między zazdrością, rywalizacją, a poczuciem odtrącenia i krzywdy możemy lepiej zrozumieć historię z Księgi Rodzaju. A co mogły czuć bliskie sobie kobiety, które nieustannie zabiegały o uczucia ukochanego mężczyzny? Co działo się także w jego sercu? Czy w tamtych czasach, gdzie o pięciu językach miłości raczej nikt nie myślał, ani też nie mógł skorzystać z pomocy związkowego terapeuty, możliwe było wyjście z tej sytuacji i uzdrowienie swojego serca? Jeśli jesteście gotowi na odległą podróż z pramatkami Izraela, żonami Jakuba - ta powieść może was zainteresować!
Książka Dwie siostry jest debiutancką powieścią Anny Pliś, na co dzień tłumaczki literatury, lingwistki, redaktorki, korektorki tekstów literackich i jak pięknie o sobie mówi - pasjonatki słowa. Myślę, że nie tylko w kontekście zapisywanych przez nią myśli, ale też idąc głębiej, tego przez duże "S" - Słowa Bożego. Każda karta tej książki uświadamia czytelnikowi, że bez zamiłowania do Biblii trudno byłoby napisać tak wspaniałą opowieść biblijną nawiązującą do historii Leii i Racheli. Sióstr, pramatek Izraela, żon Jakuba.
Skomplikowaną historię Jakuba, Lei i Racheli w Piśmie Świętym znajdziemy w Księdze Rodzaju. Gdybyśmy mieli ją maksymalnie skrócić: Jakub, syn Izaaka i wnuk Abrahama, uciekł do Labana, brata swojej matki, który zaoferował mu nocleg. W tym czasie Jakub obawiał się, że jego brat bliźniak, Ezaw, go zabije. To właśnie u niego poznał Rachelę, młodszą córkę Labana, w której się zakochał. Zgodził się więc pracować dla Labana przez siedem lat w zamian za małżeństwo z nią. Ten przystał na tę propozycję, ale po upływie czasu, oszukał Jakuba. W nocy, gdy Jakub i Rachela mieli się pobrać, Laban dał mu za żonę starszą siostrę Racheli, Leę. Jakub zaprotestował, bo nie tak przecież się umawiali, ale Laban twierdził uparcie, że nie jest zwyczajem, aby najpierw poślubić młodszą córkę. A więc było to oficjalne: Jakub i Lea mieli pozostać w związku małżeńskim. Laban zaproponował wtedy, że wciąż będzie mógł poślubić Rachelę ale w zamian za kolejne siedem lat pracy. Podsumowując, za czternaście lat pracy, Jakub miał dwie żony, Leę i Rachelę.
Jak można się domyśleć, Jakub faworyzował Rachelę, bo to przecież w niej się zakochał. Lea była przez niego odtrącana. Bóg jednak zrekompensował jej brak miłości Lei. Uczynił ją płodną, natomiast łono Racheli zamknął na jakiś czas. Między dwiema żonami rozwinęła się intensywna rywalizacja - o spełnianie się w roli kobiety, żony, matki, mając na uwadze swoje osobiste szczęście ale też względy męża.
W moim odczuciu autorka znakomicie odnalazła się w tak wymagającym gatunku jak powieść biblijna. Wiele osób z pewnością będzie szukać przytaczanych słów na kartach Pisma Świętego, więc może warto kolejny raz podkreślić, że fabuła osadzona jest w Biblii z wykorzystaniem przez pisarkę postaci, które rzeczywiście występują - w tym przypadku - w Księdze Rodzaju. Natomiast, dzięki temu, że jest to jednak powieść, podkreślę, że pewne wydarzenia były jedynie inspiracją do stworzenia własnego spojrzenia na problem, który autorka chciała przez swoją literaturę podkreślić. Na końcu książki Anna Pliś stworzyła dla czytelników wykaz wszystkich fragmentów biblijnych, które z pewnością będą pomocne podczas czytania oryginalnego tekstu biblijnego Księgi Rodzaju.
Jeśli szukacie książki, która pokaże wam, że Bóg jest obecny we wszystkich okolicznościach życia człowieka oraz jak bardzo otwarcie serca na Jego łaskę może napełnić nas nadzieją i chęcią przebaczenia - powieść Dwie siostry zdecydowanie nas do tego zaprasza!
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Anna Pliś
Okładka: miękka
Ilość stron: 288
Data premiery: 2024
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
0 komentarzy
Prześlij komentarz
Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.