31 sie 2024

ŻYWOT ŚWIĘTEGO JÓZEFA. ANTOLOGIA - S. MARIA CECILIA BAIJ OSB

Święty Józef żył życiem ukrytym pod płaszczem wielkich Bożych Tajemnic. Był żyjącą modlitwą oraz przykładem wiary, zaufania i poświęcenia. Wybrany przez Boga na głowę Świętej Rodziny, nieustannie wykazywał świadomość Jego dobroci i własnej nicości. To postać nieco tajemnicza, wciąż odkrywana, poznawana. Zwykle opisywany jako człowiek cichy, pokorny, kochający, wierny, czysty, łagodny. Choć pochodził z królewskiego rodu Dawida, był pracowitym, zwyczajnym i skromnym rzemieślnikiem, utrzymującym siebie i swoich bliskich z ciężkiej fizycznej pracy w drewnie, kamieniu, a także metalu. I chociaż nie wypowiedział ani jednego słowa w całej Ewangelii, to jednak poprzez swoje postępowanie, stał się dla nas wszystkich wzorem do naśladowania. Dzięki włoskiej mistyczce, wieloletniej opatce klasztoru benedyktynek w Montefiascone, Słudze Bożej Marii Cecylii Baij, która otrzymała łaskę "podglądania" w swoich objawieniach codzienności Świętego mamy możliwość wyobrażenia sobie szczegółów codziennego życia Świętej Rodziny. Wizjonerka napisała bowiem niezwykłe dzieło, Żywot Świętego Józefa, które stanowi intymny portret życia Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Ich modlitwy, cierpienia i radości jaką z ufnością przeżywali.






S. Maria Cecilia Baij, której w 1736 roku objawił się Chrystus, należała do zakonu benedyktynek w Montefiascone. Jej życie zakonne było bardzo owocne – była mistrzynią nowicjatu, wikariuszką, a nawet opatką przez prawie dwadzieścia lat. Jednak jak na świadka objawień przystało, nie obyło się bez różnego rodzaju trudności. Na szczęście dzięki swojej pokorze i wytrwałości s. Maria za każdym razem potrafiła je pokonać. Jezus wystawił ją na próbę swojej Męki, co zaskutkowało oczyszczeniem jej serca i możliwością przyjęcia niezwykłych łask. Benedyktynka zmarła 6 stycznia 1766 roku w wieku 72 lat. Z Bożego natchnienia spisała trzy żywoty: Żywota świętego Józefa, Życie wewnętrzne świętego Jezusa Chrystusa i Życie wewnętrzne świętego Jana Chrzciciela.

Osobiste objawienia Służebnicy Bożej porównuje się do obrazu, a raczej do jego detali, które artysta może uzupełnić, domalować, sprawiając, że scena sprzedstawiająca życie Świętej Rodziny jest dokładniejsza, bardziej szczegółowa. Relacja s. Marii Cecili Baij pozwala czytelnikowi zatrzymać się na scenach, które mogły składać się na życie Józefa z Jezusem i Maryją, ze szczególnym uwzględnieniem jego życia wewnętrznego, co pozwala na głębsze poznanie tego niezwykłego Świętego. 





Żywot Świętego Józefa uważany jest za jeden z kamieni milowych wszechczasów w historii mistyki katolickiej. Jak sam tytuł wskazuje, opowiada o pełnym tajemnic życiu św. Józefa. Nie jest to jednak zwykły opis, a powstały na podstawie objawień Jezusa z XVIII wieku. Przedstawiona tu antologia jest niczym innym jak zbiorem tekstów zaczerpniętych z głównego źródła, które - po oddaniu do druku niemal dwa wieki od czasu jego napisania - szybko zostało docenione.

Jak czytamy na stronie wydawcy:

Autorka przemierza życie św. Józefa, przedstawiając je zgodnie z ewangelicznym zapisem, dopełnionym o wyrastające z tradycyjnej pobożności wierzenia na temat narodzin i śmierci Świętego. 

Wybór został tak ułożony, aby przedstawiał życie świętego opiekuna Jezusa i jego zaangażowanie w historię zbawienia. Przed tym jednak, możemy zapoznać się także z biograficzną notką s. Baij, która będzie pomocna w bliższym poznaniu autorki - jej najmłodszych lat, okresu, w którym została powołana do życia zakonnego oraz czasu, który upływał jej w klasztorze.





Warto wspomnieć, że w oryginale książka ta liczy ponad 400 stron i została opracowana przez ówczesnego dyrektora Regionalnego Seminarium w Montefiascone oraz wydana w 1921 roku. Bergamaschi został zainspirowany do stworzenia tego dzieła przez wybitne postaci tamtych czasów, m.in. papieża Benedykta XV, który sfinansował publikację książki. To właśnie jemu zostało zadedykowane to dzieło, któreg fragmenty, wybrane przez s. Annamarię Valli OSB, możemy czytać w ukazanej tu publikacji.

W słowie wstępu przeczytamy, że tekst oferuje nam trzy poziomy interpretacji:
  1. opowiada nam o życiu Świętego Józefa,
  2. między wierszami (w tle) nawiązuje do doświadczenia s. Marii Cecili Baij,
  3. może nam powiedzieć coś przydatnego dla naszego chrześcijańskiego życia. 
Antologia rozpoczyna się już od momentu wielkiego pragnienia Jezusa, gorliwej modlitwy z prośbą o przyjście Mesjasza. Dalej czytelnik towarzyszy Józefowi przez kolejne etapy jego życia u boku Jezusa i Maryi. Poznajemy jego radość z Wcielenia w łonie Maryi, możemy wyobrazić sobie jak znosi próby w drodze do Betlejem, jak pełen wdzięczności i wzruszenia płacze, trzymając w ramionach Zbawiciela świata, śpiewa Mu hymny uwielbienia Boga z Maryją, pracuje z Dzieciątkiem Jezus w jego warsztacie i nieustannie zdaje się na wolę Bożą w obliczu niepewności.



To, co z pewnością porusza w spisanych objawieniach to słowa Świętego Józefa oraz Matki Bożej, które słyszała benedyktyńska mniszka. Czytając dialogi, modlitwy mamy wrażenie, jakbyśmy także po części byli cichymi obserwatorami, podglądaczami ich codziennego, zwykłego życia. Tak, jak my rozmawiamy z naszymi dziećmi, małżonkami, tak Święta Rodzina komunikowała się między sobą, znosząc trudy i radości swojego życia.

Zostawiam tu kilka przykładów modlitw, słów św. Józefa, spisanych przez włoską mistyczkę:

"O Boże mój, nadszedł już czas, aby spełniła się Twoja obietnica i abyś zesłał na świat upragnionego i wyczekiwanego Mesjasza, aby odkupił Twój lud i cały świat żyjący w niewoli. Ty widzisz, jak nieliczni są ci, którzy Cię znają i kochają. Potrzeba nam więc, abyś posłał nam Tego, który objawi światu Twoje imię, potęgę i dobroć, miłosierdzie i wszelką boską doskonałość: a tylko Twój Jednorodzony będzie w stanie to uczynić i nauczyć wszystkich prawdziwej drogi, która prowadzi do zbawienia";

"O, moja droga i umiłowana Żono, czym zasłużyłem sobie, by przebywać z Tobą i cieszyć się Twoją jakże upragnioną obecością? Och, jakże wielka to łaska, nigdy przeze mnie nie zasłużona, udzielona mi jedynie z niezmierzonej dobroci naszego Boga, szczodrobliwego wobec mnie, Jego uniżonego sługi!";

"O mój Boże, który stałeś się człowiekiem dla naszego zbawienia, nie dopuść, abym oglądał Cię przychodzącego na świat poza domem i cierpiącego z powodu zimna i niewygód!".



Żywot Świętego Józefa siostry Marii Cecilii Baij OSB nie jest komentarzem do ewangelicznego tekstu, choć narracja idzie jego śladem, a opowiadaniem spisanym, dzięki objawieniom prywatnym, dzięki którym mamy szansę poznać szerzej nie tylko św. Jóżefa, ale też całą Świętą Rodzinę. Po każdym więc fragmencie z pism siostry następuje krótki komentarz, który oprócz wyjaśnienia tekstu zawiera wskazówki do medytacji, wnioski, które możemy odnieść do naszego życia.

Na końcu publikacji znajdziemy również dodatek w postaci osobistej modlitwy siostry, która jest także prośbą, by wejść w rany Jezusa. 



Chociaż Kościół nie uważa za obowiązkowe wierzenia w prywatne objawienia w ramach wiary, doczytałam, że księga otrzymała imprimatur i nihil obstat od Watykanu, oficjalnie deklarując, że jest wolna od błędów doktrynalnych i moralnych.

Fragmenty przedstawione w tej książce na pewno mogą być pomocne dla czytelników w prowadzeniu życia ożywionego chrześcijańską miłością, Święty Józef, ziemski ojciec Jezusa, który uważany jest za najskuteczniejszego pośrednika i przemożnego orędownika w wypraszaniu łask u swojego Syna, stanowić może dla nas przykład życia w cichości, pełnego głębokiej wiary i całkowitego zaufania do Bożych planów. Jego postać uczy nas, jak żyć w harmonii z wolą Bożą, nawet kiedy zupełnie jej nie rozumiemy.



SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: s. Maria Cecilia Baij OSB
Okładka: miękka
Ilość stron: 256
Data premiery: 2024
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła



0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.