Jeśli napiszę, że dzieci lubią zadawać pytania, nie będzie to niczym zaskakującym i odkrywczym. Wiemy doskonale, że na pewnym etapie rozwoju ich dociekliwe "a dlaczego?" pojawia się w nieskończoność, co nieraz zmusza nas, dorosłych, do głębszego zastanowienia, sprawdzenia informacji na dany temat, by w jak najbardziej możliwie zrozumiały sposób udzielić im odpowiedzi. Czasem taka seria pytań przypomina wnikliwe śledztwo! Wynika to na pewno z potrzeby poszerzania swojej wiedzy i naturalnej ciekawości poznawczej. Dzieci mają chęć rozumienia świata, a rolą rodziców jest ten świat im pokazywać, tłumaczyć pewne zagadnienia i rozwiewać wszelkie wątpliwości. Przychodzi także czas, gdy nasze maluchy zaczynają pytać o kwestie związane z wiarą. Ciekawi ich czy Bóg istnieje? Czy nas teraz widzi? Jak jest w niebie? Regularnie pojawiają się u nas takie tematy i już z doświadczenia takich rozmów wiem, że warto wspomagać się ciekawymi pomocami, które w zachęcający sposób objaśniają konkretny temat. A jeśli Bóg i dochodzenie w Jego sprawie, to tylko z książkami, które sprawią, że dzieci poczują się jak młodzi detektywi!
Jakiś czas temu, przy okazji poleceń wyjątkowych książek katolickich dla dzieci, pokazywałam na blogu Biblię młodego detektywa. Pamiętam, że publikacja ta wywarła na was duże wrażenie ze względu na formę przedstawianych treści, ciekawe objaśnienia i piękne ilustracje, które pozwalają na przyjazne zapoznawanie się i obcowanie dziecka ze słowem Bożym. W odkrywaniu wiedzy o Bogu pomagał naszym pociechom zgrany duet Zosi i Tomka, którzy nie wahają się zadawać pytań i drążyć tematu, dopóki ich potrzeba zrozumienia nie zostanie zaspokojona. Opierając się więc na ciekawych, a czasem też zabawnych pytaniach naszych książkowych przewodników, wynikach ich śledztwa, a także różnych wskazówkach, nasze dzieci mogą przeprowadzić swoje własne dochodzenie.
Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła przygotowało dla nas kolejną propozycję z tej serii. Katechizm młodego detektywa autorstwa Sophie de Mullenheim i Sophie Chaussade to pozycja, która udowadnia, że pytania dotyczące wiary chrześcijańskiej mogą być zabawne i ciekawe. Zgodnie z obietnicą wydawcy:
"Znajdziesz w niej odpowiedzi na pytania zadawane przez sympatycznych bohaterów, Zosię i Tomka. Wszystko w atrakcyjnym, bogato ilustrowanym wydaniu wykorzystującym elementy komiksu".
Zgodnie ze spisem treści, widzimy, że łącznie mamy 52 rozdziały, zatem każdy z nich możemy omawiać w jednym tygodniu roku. Ich tytułami są pytania, które najczęściej zadają pociechy, na przykład:
Czy Bóg istnieje?
Kim jest Duch Święty?
Czy Bóg kocha nieochrzczonych?
Czy Biblia to nie są jakieś historyjki?
Czy apostołowie byli tchórzami?
Kto wynalazł Mszę Świętą?
Czego Bóg chce dla nas?
Każdą opowieść rozpoczyna króciutki komiks, który wprowadza młodego czytelnika w tematykę poruszanego zagadnienia. Bohaterami tych dialogów są głównie Zosia i Tomek - pomocnicy, którzy w trakcie lektury wyjaśniają także najważniejsze trudne słowa mogące być jeszcze dla naszych dzieci nieznane. Prowadzą oni śledztwo, poszukując w każdej historii odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Rozdziały są podzielone na różne sekcje: jak wspomniałam, mamy krótki komiks, głos świadka, będący miejscem na fragment z Pisma Świętego, jest notatka z informacją, którą szczególnie warto zapamiętać, a jeśli opowieść dotyczy konkretnej postaci, autorki zadbały o krótki portret bohatera, a nawet protokół z przesłuchania.
Książka ta jest idealną propozycją dla dzieci, które lubią być zaangażowane w czytanie i odkrywanie niezwykłych historii i postaci. Podobnie jak w przypadku wcześniejszej ksiązki z tej serii, jest bardzo intuicyjna, przejrzysta, przemyślana, a opracowanie graficzne jest na naprawdę na wysokim poziomie. Zachwyca mnie w niej sposób przekazu wszystkich ciekawostek - jak wiemy, ciężko czasem wytłumaczyć w zrozumiały sposób dziecku kwestii dotyczących naszej wiary, czy zachęcić do czytania fragmentów Biblii - a dzięki tej publikacji, nawet ja nabieram ochoty, by sięgać po więcej. Jeśli w tekście występują zagadnienia niezrozumiałe, w rozdziale są one tłumaczone i objaśniane. To dla nas, rodziców, bardzo pomocne.
Obok tekstów znajdziemy także pytania oraz krótkie zdania zachęcające nas do jeszcze większej aktywności i wertowania książki. Na przykład:
Chcesz poznać apostołów, przejdź do... rozdz. 32,
Pytasz o wspólnotę chrześcijan, przejdź do... rodzi. 50,
Zastanawiasz się nad wierzącymi z innych religii, przejdź do... rozdz. 16.
Przeglądając ostatnio tą serię z dziećmi, przypomniała mi się historia z naszej codzienności, gdy pewnego dnia w zamyśleniu prasowałam stertę prania, martwiąc się zapewne na zapas wszystkim, co dotyczyło mojej pracy. Nagle podeszła do mnie córka, Matylda, zadając pytanie, z którego nawiązał się krótki dialog:
0 komentarzy
Prześlij komentarz
Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.